Free songs
Home / сведоштва / Открила дека има рак на 24 години: „Овие симптоми не смеете да ги занемарувате”

Открила дека има рак на 24 години: „Овие симптоми не смеете да ги занемарувате”

Девојка од Ирска се обратила кај гинеколог бидејќи почнала да крвари измеѓу циклусот и после секс. Меѓутоа, бидејќи имала само 24 години, а според ирските прописи жената мора да биде постара од 25 години за да добие бесплатен пап тест, докторот ѝ рекол да појде наредната година за да се тестира. Таа мислела дека е сосема во ред – и ниту на крај памет не ѝ било дека толку млада девојка може да има рак на грлото на матката.

mlada2-630x630Но, три месеци подоцна крварењето станало толку лошо, што станала анемична и повторно отишла на доктор. Се согласила да ги плати тестовите и набрзо ја испратиле на онкологија.

Ако на време го направела тестот, докторите би ги забележале изменетите клетки на нејзиното грло од матката пред да станат канцерогени. Но, бидејќи чекала три месеци, добила поразувачка дијагноза – рак.

„Ова беше најтрауматичното искуство во мојот живот. Одев на магнетна резонанца и, за среќа, беше откриено дека канцерот не се проширил, дека сè може да се реши со операција. Повеќе немам рак! Но, ова е искуство низ кое никој не треба да поминува“, напишала Хедер на својот профил на Фејсбук по повод Европската недела на превенција на рак на грлото на матката.

Таа им нагласила на девојките кои се помлади од 25 години веднаш да се обратат кај лекар доколку имаат некои од симптомите кои и таа сама ги имала:

» Абнормално крварење
» Силни или продолжени менструации
» Крварење измеѓу менструација
» Крварење после секс
» Крварење после менопауза

Хедер се надева дека со ова ќе успее барем малку да ја подигне свеста кај жените ширум светот.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss