Home / аларм / ОТКРИЕНА НОВА СМРТОНОСНА БОЛЕСТ: Ја пренесуваат крлежите – НЕМА ЛЕК! (ВИДЕО)

ОТКРИЕНА НОВА СМРТОНОСНА БОЛЕСТ: Ја пренесуваат крлежите – НЕМА ЛЕК! (ВИДЕО)

Научниците откриле нов вирус, кој го нарекле Бурбон, а го пронашле шест месеци откако таа болест ја однела својата прва, засега, единствена жртва.

krlezВирусот го доби името по областа Бурбон во Канзас, каде ова лето човек почина од оваа болест. Вирусот е откриен при обидот да се реши мистеријата за неговата смрт.

Се пренесува со каснување од крлеж и по тоа е сличен на другите вируси кои се пренесуваат на ист начин, како што е, на пример,  “Heartland virus” (HRTV). Бурбон има слични почетни симптоми како HRTV, а тоа се треска, омалаксаност, недостаток на апетит.

Не е познато дали овој вирус е секогаш смртоносен, бидејќи досега е забележан само еден случај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top