Home / природен лек / Неплодност – природни лекови

Неплодност – природни лекови

Жалфија

zalfijaодамна се смета за корисна во женски стерилитет. Докажано дека жaлфија содржи голем број на растителни хормони, кои се женски полови хормони – естроген.

Жалфијата ги подобрува јајниците влијанија врз стапката на растот на фоликулите . Но не заборавајте дека голема доза на оваа билка не е многу пожелно поради тоа што може да доведе до влошување на здравствената состојба и труење.

За да се подготви се земаат 1 лажичка лисја жалфија , истурете ја во чаша зовриена вода и оставете 15 минути. Пијте по 1 / 3 чаша 3 пати на ден, 30 минути пред јадење 11 дена . Користењето на овој третман може да биде 3 месеци, ќе треба да направите пауза 2 месеци. Доколку е потребно, повторете го третманот .

Подобрување на ефектот може да се постигне и со подготовка на жалфија заедно со липа , која исто така содржи голем број на phytohormones. За третман на неплодност исто така да користите свеж сок од жaлфија , по 1 лажица малецка 2 пати дневно – наутро и навечер. Третманот со жaлфија се користи по прекинување на менструалниот циклус

Друга билка која се користи  Pýrola потекнува во Месопотамија.

rak-na-jajniciТаа е ефективен во лечење на јајниците , хронични adnexitises, неплодност.

Се земаат 2 лажици сува трева и се прелива со 300-400 мл вода што врие. Потоа нека се олади , се става мед за 1 / 3 и се пие 3 пати на ден, еден час пред јадење. При лечење неплодност мора да се користи 3-6 месеци.
Се зема Pyrola, 50 грама сува трева, се прелива го со 0,5 литри ракија и се остава да стои 20 дена. Се зема по40 капки 3 пати на ден еден час пред јадење.
Plantago major

помага во случаите кога неплодност е случај од воспалителни процеси во јајниците . Се користи и кај мажи за подобрување на спермата .

Се зема 1 лаж , трева се истура сал се остава да врие на ниска температура 5 минути .Се зема 1-2 суп.. лажица 3-4 пати дневно, половина час пред јадење 1-2 месеци.

При воспаление на јајниците и неплодност се користите Tussilágo fárfara помешана со други билки. За да го направите ова, се зема по 50 грама мешавина од лисја , tussilago farfara , Caléndula officinális ,Solidágo virgáurea ,Matricária . смесата се прелива 0,5 литри врела вода , се остава да стои 2 часа. Се зема 1 / 3 чаша 6 пати на ден. Текот на третманот – 1-2 месеци.

за средување на хормони   1. Агнус кастус/agnus castus,
2. Маца/мака потент (Maca potent) – прав од корен на билка од Перу, донесени од Лондон, ги има и кај нас како таблети од Хрватска. Ги даваат и на мажи за подобрување на спермиограм.
3.Чај – вркута .
4 мацина трева очајница

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top