Home / аларм / Не смее силно да се дува носот – Опасно е

Не смее силно да се дува носот – Опасно е

Британските лекари велат дека силното дување на носот може да ја однесе слузта внатре во синусите, а таму поради тие бактерии може да се развие секундарна инфекција.

nos duvaПричина за затнатиот нос не се слузта и секретот од настинката, туку отокот и воспалението на крвните садови во носните патишта кои ги поттикнала инфекцијата.

Затоа, се препорачува носот да се дува полека, а заборавете на методот на парење на носот со жешка вода за побрзо одзатнување.

Капки или спрејови ќе ги вратат крвните садови во првобитната состојба, ќе го намалат отокот и протекот ќе биде подобар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top