Home / природен лек / Не ја фрлајте лушпата од јајцата, еве за што служи таа

Не ја фрлајте лушпата од јајцата, еве за што служи таа

Секојаш кога појадувате јајца сигурно лушпите ги фрлате, откако ќе го прочитате ова повеќе нема да го правите тоа.

jajce44Лушпата од јајцето содржи дури 90 посто калциум што ја прави најдобар природен извор на тој минерал. Покрај калциумот, лушпата од јајце содржи многу важни елементи за човечкото тело: железо, бакар, манган, цинк, флуор, хром и молибден.

Доколку земете неколку лушпи од јајце, лимонов сок и масло, и оваа смеса ја оставите да отстои неколку дена, тогаш имате лек за се!

Како што пишува Дејли Меил, оваа смеса можете да ја нанесете на убод од инсект и веднаш ќе се намали отокот и црвенилото, а ќе престане и чешањето, можете да ги испрскате своите растенија во градината или двоежрот со што ќе ги заштитите од полжави и инсекти.

Исто така ако оставите неколку лушпи од јајца да отстојат, па ги издробите и испечете на 180 степени, оваа смеса може да ја додавате во супи и манџи, со што ќе го зголемите нивото на калциум.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top