Home / алтернативна медицина / Направете сами – стик против потење од 3 состојки

Направете сами – стик против потење од 3 состојки

Од само три состојки, направете си природен стик против потење кој ја негува кожата и ги спречува непријатните мириси.

stik-1Состојки:

  • 7 лажици кокосово масло
  • ¼ чаша сода бикарбона
  •  ¼ чаша пченкарен скроб

Подготовка:

Измешајте ја  количината  на сода бикарбона и скроб.

Постепено додавајте го кокосовото масло, па со лажица се добро измешајте.

Доколку сите состојки се добро поврзани треба да добиете смеса слична на купечки стик – тврда, но која можа да се размачка ( како мелем).

Со добиената смеса наполнете го апликаторот од некој стар стик или пак ставете го во некоја мала кутија за да можете да го нанесете со прстите.

Ставете го кратко во фрижидер да се стегне и вашиот дезодоранс е подготвен за употреба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top