Home / природен лек / На овој начин главоболката престанува за две минути

На овој начин главоболката престанува за две минути

Ако сакате да се решите од главоболката, не земајте веднаш лекови, спасот е во едноставен рецепт.

Ослободете се од неа со овој трик од народната медицина.

glavobolka-300x199Доколку имате силна главоболка и восок крвен притисок, пробајте го лекот кој ке ве ослободи за само неколку минути.

Потребно ви е:

-Газа

-2 лажички сол и

-250 мл вода

Постапката е следна:

Превиткајте ја газата осум пати така да добиете парче ткаенина со големина на вашето чело.

Ставете две лажички сол во топла вода.

Измијте ги прво челото, ушите и вратот со топла вода, потоа натопете ја газата со растворот и солта, исцедете го вишокот, а пото нанесете на челото, ушите и вратот.

Лежете додека почне растворот да делува и додека болката не попушти.

Набрзо ќе почувствувате олеснување, но лежете 20 минути со облогата, а потоа исплакнете го челото, ушите и вратот.

Главоболката често е предизвикана од газирани и засладени сокови, алкохол , големото внесување на сол во организмот често предизвикува висок крвен притисок и отоци, но овие облоги навистина помагаат. Тие поттикнуваат отстранување  на вишокот течности од телото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top