Home / природен лек / Млекото од камила – лечело и рак, хепатит Ц и е поздраво од било кое друго

Млекото од камила – лечело и рак, хепатит Ц и е поздраво од било кое друго

kamila4

Додека ние мака мачиме со кравјото млеко и афлатоксините во источна Африка го немаат тој проблем.

Таму млекото од камила не само што им носи здравје туку и е вносен бизнис.

Млекото од камила е малку посолено од кравјето но далеку поздраво.

Според проценките на ОН трговијата со ова млеко изнесува околу 10 милијарди долари.

kamilaПо кравјото, соиното – следно кое ќе предизвика револуција е токму млекото од камила велат произведувачите.

Ова млеко не е ни половина масно како кравјето, содржи висок ниво на протеини, 10 пати повеќе железо како и 4 до 5 пати повеќе витамин Ц.

А антителата од ова млеко помагале во борбата со рак, алцхајмер, сида и хепатитис Ц, покажале истражувањата.

Бедиуните го пијат околу литар две дневно и не чуствуваат ни глад ни жед потоа.

Предност му е што долго време стои во свежа состојба а во арапските земји сметаат и дека поволно делува на нервниот систем.
Млекото го има во рестораните и супермаркетите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top