Home / природен лек / Мешавина на зачини која лечи рак

Мешавина на зачини која лечи рак

Докторката Керолајн Андерсон истакнува дека не треба да се плашите дека ќе заболите од рак доколку ги помешате и козумирате овие три зачини. Се работи за смеса од три лесно достапни зачини.

zacin trevki bilkiТаа до своите сознанија дошла истражувајќи две илјади години стара традиција на употребување на овие состојки во источна Индија, а чии резултати се потврдени во западните медицински истражувања.

Докторката истакнала дека доколку ги користите овие три состојки секојдневно, не постои опасност да заболите од рак.

Тие три состојки се куркума, маслиново масло и бибер.

Измешајте една четвртина лажичка куркума со пола лажичка маслиново масло и додајте малку мелен бибер. Се заедно добро промешајте.

Добиената смеса може да ја користите како додаток во салати и јадења, а можете и така да ја козумирате.

Доколку ја додадете во оброците кои термички се обработуваат, тогаш смесата додадете ја во храната на самиот крај за да не се преработи. Доколку ја јадете сама, можете да ја ублажите со малку вода. Внесувајте ја во организмот секојдневно и што почесто.

„Се е во куркумата. Нејзините анти-воспалителни способности се неверојатно моќни. Не постои ниту една друга природна состојка, која е ефикасна за смалување на воспалението како куркумата“, тврди Андерсон.

Истражувањата покажале дека куркумата спречува рак на дебелото црево, простата, мозок и рак на дојка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top