Home / природен лек / Маслото од ореви лек за срце

Маслото од ореви лек за срце

Дали знаете дека исхраната богата со таканаречени алфа-линолни киселини од оревите, од маслата од ореви и лен, го намалува ризикот за појава на срцеви заболувања и проблемите со притисокот.

list-wild-walnut-leaves-orev-02Оние кои редовно употребуваат мали количества од овие продукти имаат двојно помали шанси да заболат од споменатите болести.

Според една студија на Универзитетот во Пенсилванија, САД, алфа-линолните киселини го намалуваат лошиот холестерол, но и ги спречуваат проблемите со крвните садови.

Значи, ако сакате здраво срце, тогаш секој ден треба да изедете неколку ореви или за салати да користите масло од ореви.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top