Home / природен лек / Масло од семки од тиква

Масло од семки од тиква

Маслото од тиквени семки содржи витамини А, Б1, Б2, Б6, C, D, E и K, протеини, фитостероли и незаситени масни киселини. Состојките во маслото од медицинска тиква го потиснува хормонот кој делува за зголемување на простатата, а исто така помага за подобро функционирање на бешиката.

tikvaХранливите материи во маслото од тиквени семки влијаат на формирањето бубрежни камења преку намалувањето на нивото на материите кои го стимулираат создавањето на камења и ги зголемува нивоата на соединенија кои го инхибираат нивното формирање. Масло од тиквени семки во историјата често било користено за лекување на различни проблеми со бубрезите, како и уринарни проблеми, гастритис , лекува цистит, се користи кај болни од артритис, дијабетес, го зголемува производството на млеко кај младите мајки и уништува секакви цревни паразити.

Фитостеролите го зајакнуваат имунолошкиот систем. Со присуство на фитостероли се објаснува намалувањето на нивото на холестерол и го штитат организмот од некои видови рак. Има антиинфламаторно дејство.

Природенот извор на цинк, ги објаснува придобивките од него за здравјето на простатата и за подобрување на машката сексуалност. Ефикасно го намалува воспалението, без несаканите ефекти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top