Home / природен лек / Маска против опаѓање на косата од 1 состојка и вода

Маска против опаѓање на косата од 1 состојка и вода

Маската се состои од само 1 состојка помешана со малку вода – квасец.

kosa pagjanje hairВитаминот Б од квасецот може да направи чуда за здравјето на косата, затоа испробајте ја маската пред следното миење.

Потребни ви се 2 лажици квасец и 6 лажици топла вода или млеко, ако сакате. Промешајте ги додека не добиете еднолична смеса и оставете ја да отстои половина час.

Маската нанесете ја на темето и масирајте го коренот. Држете ја половина час, а потоа измијте ја со топла вода и благ шампон.

Ќе забележите дека квасецот ќе се стврдне по неколку минути, но не се плашете, лесно се измива.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top