Home / природен лек / Лимон ефикасно и брзо лекува изгореници од сонце

Лимон ефикасно и брзо лекува изгореници од сонце

limon

Сакам да додадам еден мој испробан рецепт.
Кога бев на одмор ми изгоре грбот од сонце. Немав ништо друго па се намачкав со лимон и верувале или не утредента немав никакви болки. Затегнатата кожа на грбот ми помина, а изгорениот дел исчезна како лош сон.
Значи лимонот помага при претерано сончање – односно е мелем за изгореници.
Лики Димитриевска 
Совет – доколку мачкате лимон на кожата никако после тоа не излегувајте на сонце додека не го измиете од себе. Лимонот ги ублажува болките од изгореници од сонце, но може да предизвика изгореници доколку се намачкате со него и се изложите на сончање.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top