Home / аларм / Лекари предупредуваат: Внимателно земајте аспирини!

Лекари предупредуваат: Внимателно земајте аспирини!

Истражување направено во Велика Британија покажува дека околу 16 милиони Британци немаат никаква корист од секојдневно земање на аспирини.

aspirin2-300x186Имено, се проценува дека аспиринот нема влијание врз четвртина од пациентите кои го конзумираат, но уште полошо е тоа што за нив конзумацијата на овој лек може да биде фатална.

За оние кои го конзумираат за да го намалат ризикот од срцеви и мозочни удари, аспиринот може да биде спасоносен , но кај оние пацинети имуни на тој лек, ризикот може значително да се зголеми.

Додека кај едни спречува настанување на згрутчувања, кај имуните на тој лек се случува токму спротивното и поради тие несакани ефекти во Велика Британија стотици луѓе годишно умираат.

Поради тоа научниците почнале испитување кое може да го открие дали лекот дејствува на пацинетите, односно дали навистина му помага или штети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top