Home / алтернативна медицина / Лек на нашите претци – Со притискање на прстите излечете еден куп болки

Лек на нашите претци – Со притискање на прстите излечете еден куп болки

Јапонскиот лекар кој се занимава со древна алтернативна медицина, Јин Шин Јуку смета дека со притискање на одреден прст на раката можат да се решат болки, несоници или некои ментални блокади.

rakaПалец

Со притискање на палецот би требало да се решат стомачните проблеми или било какви болки во пределот на абдоменот.

Исто така, на овој начин се намалува анксиозноста, депресијата, тагата и нервозата.

Показалец

Ако имате проблем со бешиката или бубрезите, притиснете го показалецот. На овој начин исто така, се намалува вознемиреноста во телото, се решаваат грчевите, болките во грбот и дигестивните проблеми.

Среден прст

Цврсто стегнете го средниот прст и држете го така извесно време доколку имате проблем со црниот дроб или нервите. Ова е добар начин да се ослободите од стрес и несигурност. Можете да го подобрите своето кардиоваскуларно здравје, менструалните болки, проблемите со видот или главоболката.

Домалиот прст

Помогнете им на своите бели дробови и на дигестивниот тракт. Исто така, можете да го решите и проблемот со дишење или стрес.

Мал прст

Помогнете му на своето срце, ослободете се од нервози, анксиозност, панични напади, осаменост, болки во грлото, надуеност и проблеми со коските.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top