Free songs
Home / аларм / Користите солариум? – може да ве убие!

Користите солариум? – може да ве убие!

Жените кои користат солариум имаат просечно шест пати поголем ризик да заболат од малигден меланом пред 30 години, објавиа американските научници.

solarijum-opekotine-od-sunca-620x350-36855На тоа, како што додаваат истражувачите од Универзитетот во Минесота, може да се објасни поради што се зачести овој смртоносен рак на кожа кај жените во тие години.

Стручниот часовник „JAMA Dermatology“ наведува дека ризикот дополнително се зголемува кај жените кои често користат солариум. Податоците користени во студијата се собрани од 681 возрасна особа, од кои 70% се жени, со дијагностициран најсмроносниот тип на рака на кожа.

Скоро 80% жени користеле солариум, во однос на 44% машки пациенти, наведува Ројтерс.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss