Home / природен лек / Конечно: Лек за жуљеви и Курје око кој делува (Видео)

Конечно: Лек за жуљеви и Курје око кој делува (Видео)

Верувале или не, сите што ви треба за овој рецепт е чуваркуќа и фластер.

kurje oko2Инструкции за подготовка:

Земете едно ливче чуваркуќа и излупете ја тенката кожичка што го опкружува, од едната страна само излупете ја. Излупената страна ставете ја на курјото око и залепете со фластер.

Оставете ја цел ден.. вечерта сменете го листот. За неколку дена, обично 3-4 курјото око треба да исчезне и тоа заедно со неговиот корен

Ова растение содржи танин, билна слуз, масло, смола, калциумов малат, мравја и јаболчна киселина. Истражувањата покажале дека поседува флавоноиди и јаглехидрати. Во народната медицина се користи поради своите антивоспалителни и диуретски својства.

CUVARKUCA_slika_O_3471972-300x225Се применува во облик на сок, облоги, масти, тинктури или чај.

Со него може да третирате курје око, пеги, рани и чиреви, херпес зостер, тврда кожа на петиците.

Проблематичното место едноставно премачкајте го со сок од чувар на домот или ставете облога од еден пресечен лист. Сокот од ова растение  може да се пие и да се прави гаргара во случај на бронхиитс,  за гнојно воспаление на забите, ушите и грлото

Повеќе за тоа што лекува Чуваркуќа – на следниот ЛИНК 

Демонстрација на подготовка на рецептот на 6.30 од видеото

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top