Home / алтернативна медицина / Кога треба да се пие топла а кога ладна вода?

Кога треба да се пие топла а кога ладна вода?

Различни проблеми поврзани со телото може да бидат третирани само со вода, само треба да ја промените нејзината температура.

pijte-vodaЛадна вода е онаа која е малку поладна од собната температура, а топла е онаа која е со 4-5 степени потопла од собната. Не се препорачува да одите до крајности. Ледената или врелата вода нема да бидат корисни за вашето тело.

Кога да пиете ладна вода?

1. При вежбање

Физичките оптоварувања тераат телесната температура да расте. Потењето од своја страна е механизам преку кој телото се лади. Во таков случај, телото губи доста течности и е потребно да ги вратите. За време на тренингот пијте ладна потези. Таа лади и во исто време хидрира телото. Не претерувајте и не посегнувајте ледената вода, нема да е добро за вашето тело.

nastinka grip temperatura2. При треска

Кога имате температура еден од најдобрите методи за ладење на телото и лекување е внесувањето на ладна вода. Земајте доволно течности, за да му помогнете на телото да се бори со инфекциите и бактериите. Во водата може да додадете малку лимон и морска сол за да се повратат изгубени електролити.

3. За слабеење

Ако се обидуваат да ослабат, студената вода е многу погодна. Таа го забрзува метаболизмот и ви помага да изгори дополнително 70 калории на ден. Само со пиење на вода не може да телесната тежина, но важно е да знаете дека 8 чаши вода во текот на денот се еднакви на прошетка од околу 15 минути.

Кога да пиете топла вода?

1. При проблеми со варењето

Топлата вода наутро може да се подобри варењето на храната во текот на целиот ден. После јадење исто така е препорачливо да пиете топла вода. Ако испиете ладна, организмот тешко ќе апсорбира усвоената храна.

2. При детоксикација

Ако сакате да го исчистите организмот од натрупаните токсини се, ви препорачуваме да започнете денот со чаша млака вода. За подобар ефект може да го додадете во неа и неколку капки лимон. Покрај лимон може да додадете краставици, нане, јаболка или цимет. Овие состојки исто така ќе помогнат за вашата детоксикација.

glava bolka3. При болка

При главоболка или воспаление испијте чаша топла вода. Тоа ќе го стимулира циркулацијата. Топлата вода може да помогне и на жени кои страдаат од силни менструални грчеви.

Редовното пиење топла вода наутро има повеќе благотворни дејства на организмот, а ова се само мал дел од нив:

1. Ги прочистува органите за варење

Доволна е една шолја топла вода за да ги исфрлите токсините од телото. Водата помага во разградувањето на храната и со тоа го олеснува варењето. Консумирањето на студена вода во текот на оброкот или по него ги згуснува мастите во храната и така создава масни наслаги во цревата, па затоа попаметно е да ја замените со топла вода за да го поттикнете варењето.

2. Помага при тврда столица

Грчевите во стомакот и тврдата столица најчесто се јавуваат заради недостатокот на вода. Една чаша топла вода наутро, на празен стомак може многу брзо да го реши овој проблем и да му помогне на телото да функционира нормално.

3. Ги ублажува болките

Се смета дека топлата вода е најмоќниот природен лек, па дури може да ги намали болките за време на менструацијата. Топлината ги опушта мускулите и ги намалува грчевите.

4. Ги намалува килограмите

Ако држите било каква диета, сигурно многу пати до сега сте слушнале дека топлата вода може да ви биде одличен сојузник. Топлата вода ја зголемува температурата на телото и со тоа го забрзува метаболизмот, што понатаму доведува до побрзо топење на калориите.

5. Ја подобрува циркулацијата

Затоа што топлата вода ви помага да се ослободите од токсините, на тој начин се подобрува и циркулацијата.

6. Го забавува стареењето

Предвременото стареење е најголемиот страв на секој човек, но доброто е што обичната топла вода може многу да помогне. Присуството на токсини го забрзува стареењето, а затоа што водата ги чисти, процесот на стареење се забавува. Топлата вода исто така ја подобрува еластичноста на кожата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top