Home / природен лек / Кардамон е чудо во индиската медицина – еве што лечи и како

Кардамон е чудо во индиската медицина – еве што лечи и како

Какуле или “Cardamom”е зачин кој потекнува од Блискиот Исток, Северна Африка и Скандинавија. Постојат три типа кардамон зелен, црн и мадагаскар кардамон. Најдобро е да се купи кардамон кога е уште во парчиња и во лушпа. Може да се купи и како семе,  но така голем дел од неговите својства и вкус се губат.

Kardamon-v-kosmetike-470x317Кардамонот се користи во гастрономијата како ситнета мешунка или пак се користи само семето, цело или мелено.

Кардамонот има продорен и слаткаст вкус. Се користи за подготовка на кари зачините и за јадења со јагнешко и овчо месо. Во арапските земји се додава во кафето.

Кардамон има силен, уникатен и сладок вкус и е малку ароматичен.  Достапен е преку целата година и е еден од најскапите зачини заради тежината, но од друга страна за да се постигне вкусот се потребни многу мали количини.

Во некои земји луѓето ги џвакаат семките , наместо мастика за џвакање, но и како лек за непцата и забите од инфекции. Овој зачин е добра превентива, но и лек за грлото, воспаленија на белите дробови , туберколоза, воспаление на очните капаци, како и дигестивните нарушувања. Се користи и како лек за пробивање на кемен во бубрезите и жолчката. Овој зачин се користи во многу земји како состојка во традиционалната медицина. Традиционалната Кинеска медицина го користи како лек за стомачни проблеми, дизентерија, запек и други проблеми при варењето.

kardamon3Тој е честа состојка во Индиската кујна, но и во скандинавската кујна, како на пример се става во финскиот сладок леб. На Блискиот Исток се меша со зрна кафе, се мелат и се користат за приготвување на кафе. Во Јужна Азија зелениот кардемон се користи за подготвување на слатки, како и во Меласа Чајот. Се користи и како гарниер за басмати ориз.

Многу убаво се совпаѓа со пилешко месо, кафе, кари, патка, леќа, грашак и ориз.

при лечење на болките во грлото.

половина лажиче ѓумбир, 2-3 каранфилчиња, 2-3 зрна црн бибер, 2-3 зрна кардамон, половина лажиче ким и сето тоа зоврива со додавање неколку ливчиња чај и мед. Напитокот може да се пие и жежок. Ова е добар лек за настинка и кашлање пропратено со шлајм.

Составот на кардамон:

1 . Витамини Б (имено : Б1 , Б2, Б3 ) – и покрај фактот дека овие витамини имаат благотворно влијание врз кожата и косата , тие се и за здравото функционирање на нервниот систем. Само една чаша чај со кардамон овозможува ублажување на стресот и заморот .

2 .  мала количина на витамин A , C и никотинска киселина .

3 . Цинк – е од суштинско значење за здравјето на машкиот репродуктивен систем . Без цинк е невозможнао синтеза (инсулин , тестостерон и хормон за раст) , витамин Е и метаболизмот итн

Кардамон  содржи повеќе цинк од други зачини. 

фосфор
магнезиум
калциум
железо

kardamon2Улогата на овие елементи во телото е тешко да се прецени .

во народната медицина се користи во третманот на гастроинтестиналниот тракт , бубрезите, орални болести , како и терапија на одржување во срцето .

Во етерично масло од кардамон содржи:

1 . Amidon – аналгетскиот ефект .

2 . Терпинеол –  антимикробни својства.

Етерично масло од кардамон

3 . Cineole и terpenilatsetat – се користи во парфимеријата. Во медицината се користи како антисептик s

4 . Масни масла – класа на липиди, вклучувајќи масни киселини , без кој невозможно е нормално функционирање на организмот.

Кардамон е широко се користи и се користи во медицината, особено во ориентални медицина. 

1 . Проблеми со дигестивниот тракт – кардамон ги зајакнува ѕидовите на желудникот , а исто така помага во развојот на желудочен сок. Понатаму, кардамон е ефективена против гадење. Се препорачува само џвакање на  кардамон семиња, или пијалак-  чај со кардамон . Кардамон се користи за губење на тежината. Во комбинација со цимет кардамон е е да стане еден од најефикасните природни лекови за Слабеење .

2 . Проблемите на устата и грлото – антисептички својства на кардамон . Згора на тоа, кардамон нашироко се користи како чистач за бронхиите и белите дробови.

Kardamon-v-kosmetike-470x3173 . Кардамон помага на црниот дроб да го ослободи телото од отрови и токсини , а со тоа не само прочистување нашите тела , но , исто така, помага во намалување на оптеретувањето на црниот дроб . Друг интересен факт е дека супстанциите содржани во кардамон, во комбинација со алкохол , го неутрализира негативното влијание на алкохолот на црниот дроб и нервниот систем.

4 . Кардамон во комбинација со мед е многу корисна не само за имунитет, исто така и за очите.

5 . Аналгетскиот ефект на кардамон се користи насекаде: главоболка, болка за време на менструацијата , разни грчеви , забоболка , итн Треба да се напомене дека аналгетскиот ефект не се случува веднаш, но по неколку часа. Така, на пример , жените се препорачува да се користи етерични масла на кардамон или да направи чај со кардамон , пред почетокот на менструацијата (а подоцна и за време). Ова ќе ја спречи болка и ќе допринесе за смирување на мускулите на матката.
Рецепти со кардамон постојат толку многу , бидејќи овој зачин е совршено прилагоден и на јадења со месо и благ десерт.

Ако не се добри во готвење , само додадете кардамон кога подготовувате чај. Можете да го користите со други билки . Интересно, кардамонот го неутрализира ефектот на кофеинот. Затоа , ако имате љубов кон кафе, но поради некоја причина , не можете кофеин да поднесете – можете слобофно само да додадете кардамон . Чај со кардамон и кафе со кардамон не е само здрави пијалаци , тие го стимулираат мозокот и имаат благотворно влијание врз нашето расположение.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top