Home / природен лек / Какаото го намалува холестеролот

Какаото го намалува холестеролот

Американските научници тврдат дека конзумацијата на производите кои содржат какао, вклучувајќи го темното чоколадо, можат да го намалат нивото на лошиот холестерол (ЛДЛ) и вкупниот холестерол.

kakao-630x419Какото е богат со флаванолим, природни хемиски споеви, за кои постојат докази кои укажуваат дека тие споеви позитивно делуваат на концентрацијата на масти (липиди) во крвта: триглицериди, ЛДЛ холестерол и ХДЛ холестерол (добар холестерол).

Експертите укажуваат дека со одржување на нормалната вредност на липидите во крвта го спречува развојот на кардиоваскуларните болести, пренесува портал Витамини.

Позитивното влијание на црното чоколадо и другите производи кои содржат какао на вредноста на холестеролот во крвта  позначаен е кај лицата со поголем ризик од развој на кардиоваскуларни болести.

Меѓутоа, лекарите велат дека се потребни понатамошни истражувања со цел утврдување оптимална дневна доза флаванол кои би биле применливи за секој ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top