Home / природен лек / Какао го регулира крвниот притисок и штити од срцев удар

Какао го регулира крвниот притисок и штити од срцев удар

Секоја храна богата со какао помага во намалувањето на крвниот притисок. Резултатите од последните истражувања покажале дека какаото го намалува ризикот од срцев удар или други проблеми со крвоносните садови.

kakao-630x419И какаото и чајот содржат полифеноли – хемиски соединенија, за кои е познато дека имаат изразен позитивен ефект на срцето и крвните садови.

Но во какаото полифенолите се друг тип – процианиди кои се поефективни. Полифеноли има и во овошјето и зеленчукот. Затоа во моментов најпопуларна препорака за луѓето кои имаат проблеми со срцето е да употребуваат вакви намирници во поголеми количини.

Но треба да се нагласи дека какаото е побогато со полифеноли и е доста поефикасно – тврдат германските експерти.

Denesen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top