Home / природен лек / Излечете ги хемороидите засекогаш, решете се од синусите и бронхитот – со овој ЛЕК

Излечете ги хемороидите засекогаш, решете се од синусите и бронхитот – со овој ЛЕК

Со мелемот ќе ги заздравите ноктите и ќе ги отстраните досадните хемороиди, ќе го сопре воспалението на синусите и ќе го апсорбира гнојот, а помага и при бронхит, забоболка….

Кремот се подготвува само со едно јајце (варено, затоа што ви е неопходна само жолчката),

400мл маслиново масло и

600гр пчелин восок.

thumb1Во сад на оган ставете го маслото и во него на слаб оган растопете парче восок.

Отако ќе зоврие, додадете ја жолчката. Кога ќе почне да прави пена, отстранете го садот од огнот.

Откако ќе се смири, вратете го садот повторно на огнот и постојано мешајте, додека смесата не добие темно кафена боја. Отакако ќе се излади, процедете низ газа.

Така подготвениот крем се става во стаклен сад и добро се затвара. Во фрижидер може да се чува до 10 месеци.

За воспаление на синусите – растопете малку од кремот и капнете по една капка во носот. Смесата ефективно ќе го сопре воспалението на синусите и ќе го апсорбира гнојот.

При бронхит – конзумирајте по половина лажиче од мелемот три пати дневно пред јадење.

При изгореници, забоболка или рани – нанесете на болното место.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top