Home / аларм / Избегнувате да пиете вода пред долг пат – тоа е екстремно опасно еве зошто

Избегнувате да пиете вода пред долг пат – тоа е екстремно опасно еве зошто

Повеќето од нас кои тргнуваат на подолг пат избегнуваат пиење на течности за да се избегне застанување по пат, но ова е катастрофален потег кој не смеете да го правите.

pijte-vodaНаучниците велат дека ова е екстремно опасно и може да доведе до сериозни последици.

Откриено е дека жедта зад волан има исто влијание на организмот како и ненаспаноста или алкохолот.

Дехидрацијата предизвикува намалена мозочна активност и лоша концентрација. Освен на заморот, дехидрираните возачи се жалеле на главоболка, промени во расположението, раздразливост и други симптоми кои влијаеле на квалитетот на нивното возење.

Следниот пат кога ќе тргнете на пат, напијте се вода и задолжително со вас понесете течност за по пат.

Курир.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top