Home / природен лек / Индискиот орев – природен лек против кашлица

Индискиот орев – природен лек против кашлица

Индискиот орев има антибактериско и антисептичко дејство, делува против воспалениа, има својство на диуретик, ја ублажува кашлицата, го намалува шеќерот во крвта и крвниот притисок, ги чисти цревата, а исто така делува и како афродизијак.

indijski-orah1-750x400Оваа намирница е богата со незаситени масни киселини, протеини, целулуза, витамини Е, К и Б1, магнезиум и калиум, кои го штитат кардиоваскуларниот систем.

Неколку индиски ореви на ден ќе го зголемат лачењето на хормонот кои на мозокот му сигнализира дека сте сити, па затоа се вели дека оваа немирница помага во слабеењето и борбата со вишокот на килограми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top