Home / аларм / Европа предупреди: Апчињата за контрацепција предизвикуваат тромб

Европа предупреди: Апчињата за контрацепција предизвикуваат тромб

Сите таблети за контрацепција можат да предизвикаат создавање тромб кај жените кои ги пијат, па дури и смрт, гласи најновиот став на Европската агенција за лекови (ЕМА).

Male-Contraceptive-PillsИнформацијата за која со години се шпекулираше, дефинитивно е потврдена.

– Новите видови таблети за контрацепција не треба да им се даваат на жените кои имаат висок ризик од згрутчување на крвта. Лекарите треба добро да проценат на можните ризици кај жените кога препишуваат таблети на пациентките, соопшти ЕМА.

Таквиот потег уследи по извештајот на Европската агенција за лекови која откри дека синтетичките хормони кои се користат во третата генерација таблети за контрацепција го зголемуваат ризикот од длабока венска тромбоза во многу поголема мерка отколку што досега се сметаше.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top