Home / аларм / Еве како да ја пресечете настинката штом почуствувате дека ве фаќа

Еве како да ја пресечете настинката штом почуствувате дека ве фаќа

Ако кивате, имате болка во грлото и главата или носот полека ви се затнува, време е да ги направите овие 4 работи.

 

1. Пијте таблети цинк

nastinka-260x175На неколку часа земајте по една таблетка цинк. Цинкот е минерал кој успешно се бори со вирусите, бактериите и настинката.

2. Каснете пилешка супа

Колку и да ви звучи бабински, топлата супа е витаминска бомба за телото. Ако додадете свеж зеленчук, магдонот, лук, спанаќ и слични богати намирници, ќе добиете лек кој ги победува сите настинки.

3. Пијте витамин Ц

Штом ги почувствувате првите симптоми на настинка, земете витамин Ц и консумирајте по една таблетка на неколку часа, додека симптомите не престанат. Возрасните треба да внесуваат по 1 грам Ц витамин дневно. Се разбира дека најпрепорачливи се природните извори на витамин Ц како портокали, грејпфрути, кивија, пиперки, но добра работа вршат и таблетите.

4. Наспијте се

За време на сонот имунолошкиот систем ослободува протеини кои се борат со инфекциите во телото. Освен тоа, на одмореното тело му е многу полесно да се избори со воспаленијата. Потрудете се да спиете по 8 часа дневно, затоа што ако спиете 4 до 5 часа, имате 4 пати поголеми шанси да настинете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top