Home / Болести и лечење / Еве како да го намалите ризикот од рак на белите дробови

Еве како да го намалите ризикот од рак на белите дробови

Бранете ги белите дробови со фстаци!

 60 грама фстаци дневно може да го намали ризикот од рак на белите дробови за 50 проценти. Тие се преполни со гама-токоферол, облик на витамин Е кој помага во превенцијата и го забрзува регенерирањето на белодробното ткиво. Важните извори на гама-токоферол се оревите и кикиритките.    Branite pluća pistaćima!

Лекувајте се со движење! 

rak-beli-drobovi

Сите видови на редовна физичка активност, во дози од најмалку 20 минути дневно, го подобрува белодробниот крвоток кој во тој случај полесно се ослободува од канцерогените токсини. Резултатот е побрзо закрепнување на оштетеното ткиво и намалениот ризик од рак. Добрата циркулација е толку важна затоа што ги заштитува дури и бившите и  сегашните пушачи.

Избркајте ги токсините со грејпфрут! 

Половина црвен грејпфрут дневно го намалува ризикот од ракот на белите дробови дури за 28% и ако сте пушач! Плодот кој е преполн со витамин Ц и ликопен, а тоа е дует кој со здружени сили го штити белодробното ткиво од загадувачите, поручуваат истражувачите од Харвард. Истото делување има и лубеницата и сите производи од варен домат (сок, сосови).

Повикајте го во помош сонцето!

Луѓето во сончевите краеви поретко заболуваат од рак на белите дробови. Сончањето му помага на телото да го произведе витаминот Д, кој ги поттикнува белодробните клетки да растат и правилно се делат, спречувајќи ги пред канцерогени промени, но и ширењето на малигните клетки на рак.

Нападнете ги канцерогените клетки со чили!

luti piperki cili-300x213Белите дробови се заштитуваат и со намаленото внесување на црвеното месо. Стручњаците кажуваат дека дозите од 85 грама дневно се безбедни, а да поголемите дози го зголемуваат ризикот за четврт. Како? Месото содржи канцероген полицикличен јаглено водоник кои се активира во текот на подготовката на месото. Заменете го месото и компирот со лути чили сос од црвени пиперки, супи и зеленчук.

Гасете го ″огнот″ со јаболкото!

Едно јаболко на ден го намалува ризикот од канцер на белите дробови за 30% така што на запаленото белодробно ткиво делува како мелем. Друга можност: секојдневно пијте чаша од 2,5 децилитри сок од јаболко.        

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top