Home / природен лек / Ефикасни природни лекови против честите грчеви во нозете

Ефикасни природни лекови против честите грчеви во нозете

Одредени фактори придонесуваат за почесто и поболно грчење во нозете. Дел од тие фактори се:

  • fi-prosirene-vene-grcevi-u-nogama-simptomi-02-300x180Дехидратација
  • Напорно вежбање
  • Префорсирање на мускулите
  • Недостаток на минерали
  • Слаба циркулација
  • Вишок килограми

 

– Во чаша млака вода помешајте 1 лажичка мед и 2 лажички јаболков оцет. Испијте го сокот.

– Притиснете ја средината на мускулот со прст и држете 15 секунди. После тоа ќе почувствувате олеснување.

– Понекогаш најлесен начин да ги намалите грчеви е истегнувањето на нозете. Ако почувствувате грч на листот, истегнете го стапалото нагоре со помош на рацете.

– Топлата вода помага да се опуштат мускулите, затоа правете топли облоги.

– Ако често патите од грчеви, единствена превенција е почестото консумирање на калиум, односно банани и компир. Банана јадете секојдневно, а компир на секои 2-3 дена

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top