Home / природен лек / Домашен лек за псоријаза

Домашен лек за псоријаза

Во литарско шише или тегла се полни со цвет од кантарион, ситно исечкан цвет од невен и една шака ајдучка трева.

psorijaza kozaВо шишето потоа се додава масло – најдобро е маслиново или сончогледово.

Теглата треба да стои затворена на сончево место 3/4 недели. Ќе знаете дека е готово кога маслото ќе стане црвено. Се прецедува низ газа.

Потоа се додава уште 10 грама масло од смрека и 5 грама масло од лаванда. Се’ добро се меша.

Со добиеното масло се мачкаат заболените места 1 до 2 пати на ден.

Маслото може да се употребува и кај други кожни болести: екцеми, лишаи, сува кожа, красти, изгореници.

Ако се потребни облози, се употребува корен од гавез, листови од жалфија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top