Home / природен лек / Докажано: Брусниците може да го продолжат животот дури за 25%

Докажано: Брусниците може да го продолжат животот дури за 25%

Истражувањето покажало дека винските мушички се хранат исклучиво со шеќер и екстракт од брусница живеат  25% подолго од оние кои се хранат само со шеќер. Научниците не проучиле како тоа топчесто овошје делува долгорочно на луѓето, но како што пренесува nydailynews.com, резултатот сигурно би бил ист.

sushena-brusnitsa-300x231Подолгата анализа покажала дека консумирањето брусници кои се богати со фитохемикалии го намалуваат оштетувањето предизвикано од стрес кој доаѓа од околината. Претходното истражување покажува како сокот од брусница, свежи, смрзнати или сушени брусници делуваат како природен антибиотик кој ги уништува бактериите во телото.Биофлавоноидите кои се наоѓаат во нив имаат посебно антибактериско дејство.

Може да спречат појава на инфекција во уринарниот трактат. Исто така, брусницата делува и на уништување на бактеријата Helicobacter pylori  која е причинител за чир на желудник, а го намалува и ризикот од појава на болести на забите и непцата.

Состојките на брусниците го намалуваат ризикот од карцином, како што е ракот на дојка и дебело црево, а го спречуваат и растот на ќелиите на ракот и неговото ширење по телото. Брусницата помага при подобрување на видот, намалувајќи го шеќерот во крвта. Корисна е за многу работи, поради кои треба постојано да ја имате во домот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top