Home / природен лек / „Дар од Бога“: Масло чие име открива дека е навистина чудесно!

„Дар од Бога“: Масло чие име открива дека е навистина чудесно!

Јасмин, прв меѓу цвеќињата а потеклото му е од Персија, што во превод значи „Дар од Бога“.

Неговото етерично масло поради својата сензуалност и префинети ноти веќе со децении ја носи титулата – кралот на етеричните масла.

jasminТолку е популарен што денес е национален симбол на неколку држави меѓу кои се Филипините, Индонезија, Хаваи, и Пакистан, додека во алтернативната и народната медици се користи уште многу одамна.

Здравствени благодети

Помага во регулирањето на неправилен менструален циклус, успешно ги отстранува менструалните болки и ги ублажува симптомите во менопаузата.

Благотворно влијае на тешкотиите во белите дробови, ја уништува кашлицата и дишните инфекции.

Состојките присутни во маслото на јасминот ги опуштаат мускулите и ублажуваат многу видови на болка, посебно после тренинг или во случај на истегнување.

Во поново време се повеќе докази има дека може да помогне во превенција на рак, но на тоа подрачје се потребни додатни истражувања.

Ова масло е едно од најефикасните антеидепресиви. Во многу култури бил на цена како силен афродизијак и одлична помош во поттикнувањето на романтично расположение, интимност и физичка љубов.

Потврдено е дека успешно помага кај импотенција и фригидност.

Етеричното масло од јасмин е одлично средство за нега на кожа.

Посебо се препорачува во нега на сува, надразнета и чуствителна кожа склона на воспаленија.

Faktor.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top