Home / аларм / Дали знаете дека во цревата може да имате наталожено дури 15 килограми отрови?

Дали знаете дека во цревата може да имате наталожено дури 15 килограми отрови?

За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева минуваат 100 тона храна и 40.000 литри течност, што доведува до заклучок дека во стомакот се таложат околу петнаесет килограми отпад.

telo creva-stomakТие ја трујат нашата крв и на нашиот организам му носат непоправлива штета.

Консумирањето на 1-3 лажици мелени семки од лен дневно за две до три недели во потполност ќе ги исчисти вашите црева од наталожените наслаги. Оваа метода овозможува брза нормализација на телесната тежина и согорување на масните наслаги. Има позитивно влијание на регулацијата на липидниот метаболизам. Мелените семки лен се во состојба да ги апсорбираат и елиминираат токсините од организмот, како и да го намалат нивото на холестеролот во крвта.

За што се е добро меленото ленено семе:

Конзумирањето на мелено ленено сме помага кај воспалителни процеси на слузокожата на горниот респираторен тракт и гастроинтестиналниот тракт, потоа кај гастритисот, колитисот, чирот на желудник и дванаесетпалачното црево, болестите на уринарниот тракт, циститис, пиелонефритис, гојазност и го регулира липидниот метаболизам.

Чистење на цревата со помош на мелено ленено семе

Три недели наместо појадок конзумирајте ја оваа смеса:

1 недела: 1 лажица мелено ленено семе помешано со 100 милилитри кефир

2 недела: 2 лажици мелено ленено семе помешано со 100 милилитри кефир

3 недела: 3 лажици мелено ленено семе помешано со 150 милилитри кефир

Ако не можете да снабдите мелено ленено семе, купете ленено семе и сомелете го. Немојте да правите залихи за повеќе денови. Најдобро е секое утро нова порција.

Оваа смеса конзумкрајте ја наместо појадок. Задолжително пијте вода, најмалку 2 литра дневно. Одличните резултати се постигнуваат доколку пиете вода со мед.

Чистењето на цревата на овој начин се прави еднаш годишно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top