Home / аларм / Дали некогаш сте голтнале гума за џвакање – еве што се случува во желудникот

Дали некогаш сте голтнале гума за џвакање – еве што се случува во желудникот

Веројатно до сега многу пати сте голтнале гума за џвакање, а исто толку пати сте слушнале како ви велат дека не смеат да се голтаат затоа што ќе ви се залепат на желудник. Сепак, вистината е поинаква.

mastika-300x200Точно е дека гумите за џвакање се направени и од смола, восок, масти и емулгатори, кои не се лесно сварливи, но стомакот на човекот секојдневно добива одредена сума на храна која не се меле, но тоа не е ниту невообичаено, ниту опасно по живот. Во моментот кога ќе голтнете гума за џвакање, нејзините делови кои не може да се сварат, остануваат во телото се додека желудникот не се избори со тоа, а дури по извесно време, излегува од телото.

Меѓутоа приказните за штетнитното влијани од проголтаните гуми за џвакање не се само мит сведочи и фактот дека голем број на проголтани мастики во исто време може да направат дигестивни проблеми, особено кај малите деца. Секако, ова се случува многу ретко, но кога ќе се случи, ќе мора да се направи медицинска интервенција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top