Home / природен лек / Чудотворното дејство на мед со вода на празен желудник

Чудотворното дејство на мед со вода на празен желудник

Водата со мед ја зајакнува отпорноста на организмот против бактерии, вируси и габички, се бори со паразитите кои живеат во нашите органи за варење и не им дозволува да се размножуваат, нормализирајќи го функционирањето на клетките на овие органи.

med i vodaМедената вода го нормализира варењето на храната, го зајакнува имунитетот и е особено корисна при лечење на настинки и бронхитис, како и за прочистување на организмот.

За да ја подготвите медената вода доволна ќе ви биде една мала лажичка мед, која треба да ја помешате во чаша млака вода. Со тоа се добива 30 процентен раствор на мед кој по својот состав е идентичен на крвната плазма. Медот ја структурира водата и со тоа ги зголемува нејзините лековити својства, а тоа е и научно докажано. Одлично е тоа што оваа вода потполно и брзо се апсорбира во организмот.

Доколку сакате да ја намалите тежината, секој ден до 11 часот наутро, пијте по 1,5 литри вода, покрај здравата исхрана која мора да ја примените. Оваа вода ги прочистува органите за варење, ја подобрува нивната фукнција и ги елиминира токсините.

Против зачестено мокрење во текот на ноќта

Медот е хигроскопен, што значи дека апсорбира вода, така што бубрезите и мочниот меур нема да се оптоваруваат и ќе можат да се одморат во текот на ноќта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top