Home / природен лек / ЧУДОТВОРЕН ПИЈАЛОК – СО 82 ГОДИНИ НЕМА НИТУ ЕДНО БЕЛО ВЛАКНО

ЧУДОТВОРЕН ПИЈАЛОК – СО 82 ГОДИНИ НЕМА НИТУ ЕДНО БЕЛО ВЛАКНО

Сок од млада зелена пченица прва го промовираше д-р Ен Вигмор,

Д-р Ана Вигмор има направено бројни студии за лековити својства на сок од зелена пченица. На  возраст од 82 години д-р Ен немала нитуе едно бело влакно на главата. Тоа беше толку неверојатно што нејзините ученици побарале од неа да им дозволи да ја испитаат косата во лабораторија.
Тестот покажа дека тоа беше нејзината природна боја!

pcenica zelenaОва е резултат на редовното пиење сок од млада пченица, здрава исхрана и повремена детоксикација, и напитокот – ферментиран пијалок од никулци од жито полни со витамини Б, Ц и Е, протеини и ензими.

Според традиционалната кинеска медицина, квалитетот на крвта и бубрезите се гледа во силата, бојата и состојбата на косата. Храна која ја зајакнува крвта и бубрезите се црн сусам,  алги, коприва, а особено зелена пченица. Кинеската медицина препорачува избегнување на прекумерна употреба на млечни производи, месо и сол.

Покрај тоа, предвремено сива коса може да се укаже растројство на тироидната жлезда, недостатоци на витамин Б5, Б6 и Б12 и анемија, исто така биле вообичаени причини. Недостатокот на витамин А, цинк и бакар, исто така, може да предизвика проблеми, што може да доведе до сиромашните имунитет, нарушена васкуларни врски, а во некои случаи, мозочен удар и периферна васкуларна болест.

Редовното консумирање на свеж сок од млада пченична трева ни дава многу предности, а еден од нив е во тоа што можете да го забави растот на белите влакна и да и ја врати на побелена коса својата природна боја!

Сок од пченица трева е исто така одличен чистач на крвта и помага во подмладување и регенерација на кожата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top