Home / природен лек / Чудото од Африка – Чај кој лечи се: Црвен чај, можат да го пијат и трудници (Видео)

Чудото од Африка – Чај кој лечи се: Црвен чај, можат да го пијат и трудници (Видео)

Рои­бос (или црвена грму­шка) е афри­кан­ско рас­те­ние кое расте исклу­чиво во ЈАР. Листо­вите окси­ди­раат сѐ додека не доби­јат црвенкасто-костенлива боја.  понекогаш се нарекува “црвен чај”.

Rooibos-ExtractВо јужноафриканската традиционална медицина се вели дека една чаша чај од роибос дневно, црвен чај без кофеин и со ниско ниво на танин кој потекнува од регионот на малата планина Седарберг, ја спречува појавувата на егземи, псоријазата и осипите.  Западната наука ја дава својата поддршка кон ова тврдење, покажувајќи во скорешните истражувања дека аспалатинот, еден од флаваноидите присутни во овој чај, помага во заштитата на кожата од воспалување и од оштетување поврзано со стареење.

Здравствени придобивки:

  • богат со витамини и минерали;(бакар, железо, натриум, калциум, цинк и магнезиум)
  • помага во контролата на алергиите;
  • одличен во борбата со настинките;
  • одличен за кожата и нејзината текстура;
  • помага во подобрувањето на варењето на храната;
  • природно не содржи кофеин.
  • Го потпомага имуниот систем, ја подобрува општата телесна благосостојба
  • Помага при стомачни грчеви
  • Олеснува иритации и алергии
  • Одличен за деца, трудници и возрасни

rooibosРооибос соджи анти-оксиданси кои го забавуваат процесот на стареење и го зајакнуваат имуниот систем, срцето и крвните садови.. делотворен и при несоници, главоболки, ублажува нервоза и тензија, а помага и во третман на иритирана кожа и алергии (егзема и астма).

Тој содржи и анти спазмодични агенси кои имаат позитивен ефект врз црниот дроб и дигестивниот систем и помагаат при стомачни грчеви кај малите деца .

Рооибос чаевите можат да се пијат топли или ладни и добро се мешаат со голем број на ароми

Јужноафриканците со генерации вареле роибос, уживајќи во енергичната црвена верзија на чајот позната во САД,  но исто така и во помладиот зелен роибос. Локалните жители користат и сапуни и лосиони од овој чај, а за посериозните кожни состојби болниците нудат бањи со роибос.

crven caj roibosЗа разлика од црниот чај, роибосот не содржи кофеин, што го прави прикладен за конзумирање во текот на целиот ден, а особено за оние кои патат од несоница, стрес и напнатост.

Со оглед на тоа што е природен лек, не е потребен дополнително шеќер.

Обидете се да замените една шолја црно кафе со овој чај и можете да рачунате на 3,41 килограм помалку за една година. Некои го користат дури и за коктели.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top