Home / природен лек / Чудо од лек кој и докторите го признаа: Спречува срцев и мозочен удар и го убива холестеролот

Чудо од лек кој и докторите го признаа: Спречува срцев и мозочен удар и го убива холестеролот

Нутриционистите, докторите и други стручни лица веќе одамна ја потврдија предноста на консумирањето мед и цимет, комбинација кое е моќно оружје против многу болести.

med-i-cimet-lek-za-se-01Се верува дека дури и Египќаните го користеле медот за лечење на рани, Грците за долг живот, а старите Индијци за да го одржат балансот во организмот и доброто здравје. Циметот пак уште од минатот се сметал за погоден подарок за монасите кои исто така го користеле за лечење.

Подготовка –Во еден филџан ставете две лажички мед и три цимет. Најдобор е овој микс да го земате секое утро. Консумацијата на оваа мешавина ќе го намали нивото на холестеролот за 10 отсто во рок од два часа.

Наутро за појадок, наместо џем ставете од оваа мешавина на парче леб. Ако редовно ја консумирате, тоа ќе ви помогне трајно да го намалите нивото на холестерол и да го намалите ризикот од срцев и мозочен удар.

Во една шоља зовриена вода измешајте две супени лажици мед и една цимет. Консумирајте го овој напиток навечер. Со редовна употреба овој пијалок ќе ви помогне во лечење на хроничен артритис.

Доколку имате проблеми пак со чести настинки, можете и по неколку по пати на ден ја консумирате по една лажичка мед со половина лажичка цимет. Ова ќе направи чуда за вашиот имунитет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top