Home / природен лек / Чиа семето е најсилната храна во светот – еве што се лечи

Чиа семето е најсилната храна во светот – еве што се лечи

Чиа семињата се меѓу најздравите и најхранливите видови храна на планетата.
Тие се полни со хранливи материи кои можат да имаат значајни придобивки за вашето тело и мозок.

Ви претставуваме 10 здраствени придобивки од чиа семињата, кои се поддржани и докажани во научните студии.

cia seme1. Го регулира шеќерот во крвта

Желатинската обвивка која чиа семињата ја создаваат кога се изложени на течности можат да го спречат снабдувањето на шеќер во крвта. Студиите дури ги гледаат чиа семињата како природен третман за тип 2 дијабетес, поради нивната способност да го успорат варењето на храната.

Факт плус: Има два пати повеќе калиум од банана.

2. Помага во губењето на мастите околу стомакот

Чиа има позитивен ефект на шеќерот во крвта кој се бори со инсулинската отпорност, која може да придонесе за зголемување на мастите во стомакот. Некои додаваат чиа семиња во исхраната за да се бори со овој отпор и помага вашиот стомак да се чувствува и изгледа одлично.

Факт плус: Подобрар извор на јаглехидрати во сооднос со било кое друго жито.

3. Големо количество на омега-3

419435_semillasdecha_fЧиа семињата се преполни со омега-3 масните киселини, со речиси пет грама во две лажички. Овие масти се важни за здравјето на мозокот.

Факт плус: Има осум пати повеќе омега-3 од лосос.

4. Многу протеини

Чиа семињата се одличен извор на протеини за вегетаријанците, и не содржат холестерол. 28 грама чиа семе содржи 4.4 грама протеини, речиси 10 проценти од вашата идеална дневна доза.

Факт плус: „Ghia“ е антички збор на Маите за „сила“.

5. Добра алтернатива на јајца

Чиата е одлична вегетаријанска алтернатива за јајца. Надворешниот слој на семињата формира гел кога се меша со течност и ги има истите својства на јајцето. Користете чиа семиња во вашето готвење за да го зголемите хранливото ниво на храната и белите печива.

Факт плус: Има седум пати повеќе витамин Ц од еден портокал.

6. Богата со растителни влакна

28 грама чиа семиња има околу една третина од препорачаната дневна доза на растителни влакна за возрасни. Храна богата со растителни влакна како чијата се одлични во помагањето да се чувствувате сити подолго време и да избегнете грицкање меѓу-оброци, и се важни за дигестивното здравје.

Факт плус: Има повеќе растителни влакна од било кој вид на орев.

zabarka-520x3117. Калциум за здрави заби и коски

Јадењето чиа семиња има 18 проценти од препорачливата дневна доза за калциум, кој ќе ви даде големо подобрување во коските и оралното здравје, и помага во спречувањето на болестите во коските како што е остеопорозата.

Факт плус: Има пет пати повеќе калциум од млекото во едно сервирање.

8. Го чува срцето среќно и здраво

Како што помага на крвниот притисок кај дијабетичарите, чиата исто така може да промовира здрав холестерол , додека го намалува вкупниот лош холестерол и триглицериден холестерол.

Факт плус: Чиата, исто така, има антиоксидативни нивоа споредливи со боровинки.

9. Содржи фосфор

Фосфорот помага за зајакнување на коските и забите, и помага во растот на клетки и ткиво. Чиа семињата содржат 27 проценти од вашата препорачлива дневна доза на фосфор.

Факт плус: Има шест пати повеќе железо од спанаќот.

10. Извор на манган

Иако не е многу позната хранлива материја, манганот е важен за вашето здравје. Помага вашето тело да процесира други важни хранливи состојки и помага во зајакнување на коските. 28 грама (една порција) чиа семе содржи 30 проценти од вашата препорачана дневна доза на манган.

Факт плус: Содржи приближно 30 проценти од дневната доза на манган, магнезиум и фосфор.

365.com.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top