Free songs
Home / аларм / Ако сакате да сте здрави – ФРЛЕТЕ ГИ ОВИЕ РАБОТИ ОД ДОМА

Ако сакате да сте здрави – ФРЛЕТЕ ГИ ОВИЕ РАБОТИ ОД ДОМА

Стари пластични садови

plasticni kutiiПрегледајте ги пластичните садови за чување храна кои ги имате и фрлете ги сите оние кои се изработени од цврста пластика која на себе ја содржи ознаката 7 или PC (поликарбонат), бидејќи овие пластични садови можат да содржат бисфенол А. Произведувачите денес најчесто не додаваат бисфенол А во новите пластични садови, но поголемиот дел од старите со сигурност го содржат.

Антибактериски сапуни

 

Антибактериските сапуни не се само поделотворни во убивање на бактериите за разлика од останатите сапуни, туку според админстрацијата за храна и лекови, тие можат дури да бидат и штетни.

Триклосанот, активната состојка во антибактериските сапуни, влијае на работата на хормоните кај животните, па постојат сомнежи дека оваа хемикалија може да придонесе за отпорност на антибиотици.

Износени патики

 

Zapleneti-patikiПосле секои 500 до 650 километра би требало да ги замените патиките за трчање, вели физиологот Џејсон Карп. Значи, ако некој трча 50 километра неделно, патиките би требало да ги промени веќе после три месеца.

Кога патиките се носат премногу долго, им се истенчуваат перничињата, па токму затоа се јавуваат болки во мускулите и на коските, бидејќи има помалку материјал кој го ублажува допирот на стапалото со тлото.

Ако не трчате, патиките би требало да ги менувате на секои шест месеца.

Истрошена четка за заби

 

Ако забите ги миете наутро и навечер, како што и би требало, четката за заби се троши за многу брзо време.

otrov-paste-za-zube-ostecenja-srca-triklosan-1345835743-201460Таа почнува да се оштетува веќе после два месеца, што значи дека четката за заби би требало да ја замените после само три месеца користење. Расцветаните четки за заби се и помалку ефективни, па ако ги користите како такви, само ќе го поттикнете крварењето од забите.

Облека која повеќе не ја носите

 

 Колку нешта од вашиот ормар не сте ги облекле веќе една година? Ако вашиот ормар е пренатрупан, фрлете ги сите нешта кои подолго време не сте ги облекле. Нема смисла да се нервирате “копајќи” по нив секојпат кога се пресоблекувате.

 

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss