Home / алтернативна медицина / 10 научно докажани начини ПРИРОДНО да се смирите за 5 минути

10 научно докажани начини ПРИРОДНО да се смирите за 5 минути

1. Вдишете длабоко

Кога ќе вдишете длабоко нивото на хормонот кортизол докажано е дека се намалува, а тоа помага да се ослободите од стресот и вознемиреноста. Студиите советуваат дека длабокото дишење може и повремено да го намали крвниот притисок.

namalete-go-stresot-vednas-deset-naucno-dokazani-nacinni-da-se-smirite-za-5-minuti-12. Напрскајте некој пријатен мирис

Ароматерапијата е добар начин за ослободување од стресот. Одредени ароми како лаванда, иланг-иланг, секогаш се покажуваат успешно при намалувањето на стресот.

3. Слушајте музика

Истражувачите покажуваат различни начини на кои музиката помага во ослободувањето од стресот, а со тоа претставува природен регулатор на стрес во организмот, а некои терапевти ја користат и за лечење на стресот во медицински процедури.

4. Смејте се

Смеата може да ги намали физичките последици од стресот како и заморот на телото.

5. Напијте се чај

Една студија открила дека црниот чај ја намалува количината на хормонот кортизол во телото после стресот и дава чувство на опуштеност.

6. Вежбајте

Напливот на ендорфин после вежбање е еден од начините за брзо да се ослободите од стресот.

7. Џвакајте мастика

Џвакањето мастика може да ја намали количината на кортизол во телото и да помогне во намалувањето на стресот.

8. Одете на масажа

Масажата не служи само за ослободување од физичката болка, туку може и многу да допринесе за подобрување и ослободување на вашата психа.

9. Прегрнете некого

Прегратката секогаш е добар начин за смирување и намалување на крвниот притисок кај возрасните. Доволно е да прегрнете некоја драга личност и да ви помине сета нервоза.

10. Зборувајте за сексот

Студиите покажуваат дека сексот всушност ги намалува физичките симптоми на стрес и го намалува крвниот притисок.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top