Home / природен лек / 10 брзи начини да ја убиете главоболката без лекови

10 брзи начини да ја убиете главоболката без лекови

Овие совети можат да ви бидат од корист за оние кои се будат со страшни главоболки.

a98314_sex-fact_8-headache-258x3001. Користете ладен облог Тоа би можело да биде првата и наједноставна работа која можете да ја направите за да си ги олесните главоболките. Мека и ладна крпа ставете ја преку челото. Тоа ќе помогне да крвните жили се стегнат. Привремено повторно освежувајте го со ладна вода. Ако сакате подолго да ви трае облогот, ставете ја мократа крпа во пластична вреќа и остајте ја во замрзнувач 30 минути, а потоа искористете ја. Доколку имате лед или вреќичка со смрзнато овошје во ладилникот, замотајте ги околу крпата и искористете ги.

2. Намотајте ги нозете во топла вода Тоа е неочекувано, но се чини дека купка топла вода во која ќе ги ставите нозете ќе ви помогне да се почуствувате подобро што се однесува до главоболките. Тоа ги намалува крвните жили во главата. Ако додадете малу снеф и прав во водата тоа уште повеќе ќе ја намали болката доколку истата е навистина јака.

3. Пијте чај од Ѓумбир Направите си чај од ѓумбир (ставите 3 кришки свеж корен од од ѓумбир во топла вода). Вдишете ја пареата и правете гаргара со устата. Тоа ќе има влијание на идентичен начин како и аспиринот. Ѓумбирот и става крај и на мачнините.

4. Пијте свеж сок од лимон Вториот природен напиток кој е еден од најдобрите лекови за главоболка (секој ќе го рече тоа) е едноставен свеж сок од лимон помешан со чај од камилица. Тоа го намалува интезитетот на болката. Пред три до четири чаши дневно е доволно за исчезнување на болката во главата.

glavobolka5. Јадете по малку бадеми Бадемите содржат салицин кој се користи во комерцијалните популарни лекови против болките? Зошто да пиете таблети кога би можеле да изедете една рака бадеми? Природен лек и полно здрави алтернативи.

6. Намалете ја главоболката со етерично масло Пеперминт, еукалиптус, сандаловина, босилак и особено масло од лаванда имаат преголемо смирувачко дејство за болката во главата. Масирајте го местото околу челото, вратот и горниот дел од грбот со едно од овие масла. Длабоко вдишете го мирисот, по можност додека седите во темна и тивка просторија. Тоа ќе ја олесни тешкотијата и ќе го смири вашиот ум. Користете етерично масло или можете да го користите и за инхалација.

7. Држете пенкало меѓу забите Но не го гризете. Пенкалото ќе ги активира вашите мускули за насмевка. А насмевката ќе ја опушти вилицата која е спооена со слепоочницата. Колку и да звучи бизарно тоа всушност делува, но само за напнатоста во врска со главоболката, мигрената, но не и за мигрената и синусната главоболка. Имајте го тоа на ум.

glavobolka-300x199

8. Заврзете чај околу челото Стегнете што посилно. Дали би било тао шал, кравата, или марама. Стегнете се додека не почувствувате притисок. Тоа го намалува протокот на крв и болки во воспалените отечени крвни жили. Тоа е толку едноставно да се направи и кога не сте дома.

9. Лесна масажа Масирање на ушите и вратот ја подобрува циркулацијата, ја ублажува напнатоста и ве одвраќа од болката. Основната масажа е едностава да се направи, само полека притиснете ги местата кај слепоочницата и масирајте ги со нежни кружни движења, давајќи им цврст и добар притисок. Или уште подобро дајте на некој ваш драг да го прави тоа место вас. Масирањето на носот може да биде корисно за синусите, главоболката и мигрената. Можете да пробате со масажа на акупресурните точки на своите раце. Цврсто притиснете (3 до 5 минути на местата меѓу прсите)

10. Црвена љута пиперка (љута феферонка) Таа го стимулира ендорфинот кој ја третира болката. Земете љути пиперчиња и и малку топла вода нанесете ги во ноздрите. На почетокот ќе почувствувате мало пецкање, но тоа значи дека ваквиот обид делува и дека наскоро болката ќе се смири. Се надеваме дека ова е нефармацевски начин ќе помогне да се реши вашата тешка главобока во овие не баш толку лесни и турбулентни времиња.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top