Free songs
Home / природен лек / Зеленчук кој нутриционистите го јадат секој ден – поради него се слаби и не заболуваат од ништо

Зеленчук кој нутриционистите го јадат секој ден – поради него се слаби и не заболуваат од ништо

Ако сакате брзо да се заситите и притоа да ја сочувате витката линија, јадете келераба, советуваат нутриционистите.

keleraba-640x452Овој исклучително нискокалоричен зеленчук изобилува со влакна кои обезбедуваат подолго чувство на ситост и го поттикнуваат варењето, поради што особено се препорачува на лицата кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми.

Келерабата е одличен извор на Витамин Ц, па со самото тоа го зајакнува имунитетот, го неутрализира дејството на штетени, слободни радикали и го забавува стареењето.

Благотворно делува на кардиоваскуларниот систем бидејќи го намалува нивото на лош холестерол во крвта. Го стабилизира нивото на шеќер во крвта, па се препорачува кај хипогликемија и дијабетес.

Со редовно конзумирање на свежа келераба се намалува ризикот од појава на камен во бубрег, додека присутниот калиум го намалува високиот крвен пристисок.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss