Free songs
Home / сведоштва / За сите кои сакаат бебе

За сите кои сакаат бебе

Последните истражувања на болницата North Middlesex покажуваат дека два сексуални односи во период од еден час ја зголемуваат плодноста кај мажите.

spermatozoidiВо истражувањето учествувале 73 парови кои се обидувале да забременат по пат на вештачко оплодување. Кога мажите кои имале плодност под просекот дале по 2 примерока сперма добиени во рок од еден час, плодноста од 6 им се зголемила на 20 проценти.

– Постојат многу дезинформации кога станува збор за мажите кои имаат потпросечна плодност и неплодните мажи. Некои дури веруваат дека треба да ја „чуваат“ спермата што се разбира е потполно погрешно. Спермата во тестисите пропаѓа, па што е посвежа толку можноста за забременување е поголема, вели Џејсон Киркман Браун специјалист за човечките репродуктивни органи.

Мажите треба да знаат и дека возењето на велосипед го намалува квалитетот на спермата поради зголемување на цитокинот. При возењето машкото тело произведува повеќе цитокин, а тој ја оштетува спермата односно го менува обликот и функцијата на сперматозоидите.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss