Free songs
Home / природен лек / Ова овошје е вистинско чудо кое може да спаси од глад милиони луѓе – Има неверојатни лековити својства

Ова овошје е вистинско чудо кое може да спаси од глад милиони луѓе – Има неверојатни лековити својства

Иако се одгледува само во Индија, Виетнам, Шри Ланка, Тајланд, Филипините, Уганда, Танзанија и Јамајка, тоа е навистина популарно низ целиот свет затоа што одлично влијае на општото здравје.

Тоа има вкус како комбинација од ананас, јаболко и банана, а тежи од 15 до 40 килограми.

Еве во што помага џекфрутот.

-го зајакнува имуниот систем

-штити од рак

-помага при варењето

-го чува здравјето на очите и кожата

-ја подобрува енергијата

-го намалува крвниот притисок

-ја контролира астмата

-ги зајакнува коските

-спречува слабокрвност

-ја подобрува работата на тироидната жлезда

 

Ова дрво може да има до 150 плодови во текот на две сезони на берба колку што обично има секоја година – поради што и е толку важно.

Еден „jackfruit“ може да донесе стотици мали, жолти луковици – од кои секоја содржи високо хранливо семе. Самото овошје е добар извор на витамин Ц, додека семето е богато со протеини, калиум, калциум и железо. Околу една петтина од килограм плод има приближно 95 калории.
Ако јадете само 10 или 12 семки од овој плод, не ви треба храна остатокот од денот

Share Button

One comment

  1. JACKFRUIT GO IMA VO CELA AFRIKA I NE SE JADAT SEMKITE ….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top