Free songs
Home / Болести и лечење / Нова болест со голема брзина се шири меѓу децата – Ова се симптомите

Нова болест со голема брзина се шири меѓу децата – Ова се симптомите

Нова инфекција која ја напаѓа устата, стапалата и рацете е предизвика од грипон виоруса, а таа почнува со покачена температура. После само еден до два дена.
alergija sipanici deteСе јавуваат дамки и мозолчиња на рацете на децата, а потоа на стапалата и устата, понекогаш и на задникот. Оваа инфекција се означува како ХФМД.

Ова се нејзините симптоми:

-Температура

-Губење на апетитот

-Суво грло

-Општа слабост

-Ранички на усните

-Црвен осип на дланките, стапалата, задникот, гениталиите

Потребни се околу 3-6 дена за да се појат симптомите, а инфекцијата трае 7 дена и поминува сама.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top