Free songs
Home / нови лекови / Нов тест за откривање рак на бели дробови

Нов тест за откривање рак на бели дробови

Нов генетски тест на примерок на плунка се покажал ефикасен во откривање на 83 отсто случаи на рак на бели дробови, пишува списанието „Clinical Cancer Research“.

legionela beli droboviАмерикански научници од Универзитетот Мериленд истакнуваат дека тестот е се уште во експериментална фаза и очекуваат дека неговата точност дополнително ќе се поправи.

Според нив, тестот со помош на три микро RNK маркери овозможува откривање рак на бели дробови во рана фаза на развојот.

Планирано е додавање нови микро RNK биомаркери кои ќе ја зголемат точноста на тестот.

Истражувачите очекуваат дека овој неинванзивен метод на откривање рак на бели дробови во иднина ќе наиде на широка примена како замена за поскапи и помалку достапни начини на откривање рак на бели дробови.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss