Free songs
Home / природен лек / Напивка која ќе го прочисти телото во неколку голтки

Напивка која ќе го прочисти телото во неколку голтки

Кога имате ѓумбир дома, вашиот организам ќе ви се заблагодари.
Освен што благотворно делува на расположението и го ублажува влијанието на стресот, ѓумбирот е вистински мелем за желудникот и цревата, а познат е како лек против грип и настинка, мачнини, ја подобрува циркулацијата и го подобрува имунитетот.

cajoddjumbira_1392757483_670x0Ако пиете чај од ѓумбир ќе го прочистите организмот од отровниот талог кој се собира во вашето тело. За да го направите ќе ви бидaт потребни 4 шолји вода, 2 парчиња свеж корен од ѓумбир и додатоци по желба: мед и парче лимон.

Излупете го коренот и исечете го на тенки плочки. Ставете го ѓумбирот во зовриената вода и варете го на тивок оган 15-20 минути. Потоа процедете го чајот и додајте лимон по желба.

Ѓумбирот е исклучително хранлив зачин. Свежиот ѓумбир содржи 2,3 отсто белковини, 0,9 отсто масти, 12,3 отсто јаглехидрати, 1,2 отсто минерали и 2,4 отсто влакна. Енергетската вредност на 100 грама ѓумбир изнесува приближно 70 калории. Богат извор е на калциум, бакар, магнезиум, манган, фосфор, селен, цинк, железо и витамин Ц.

Сируп од ѓумбир

  • лажица корен од свеж ѓумбир
  • 1 свеж лимон
  • 5-6 моркови
  • 1 излупено јаболко

Додадете вода и добро измешајте.

 

Чај од ѓумбир

Состојки:

  • 4 лажици рендан свеж ѓумбир
  • 2 чаши вода
  • ½ лимон
  • 1-2 лажици мед
  • ½ лажиче куркума

Подготовка:

Излупениот ѓумбир исечкајте го на што е можно поситни парчиња и ставете го зовриената вода да одстои најмалку 30 минути (колку подолго, толку подобро). Откако ќе се излади додадете мед и лимон.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss