Free songs
Home / природен лек / Едноставно – како да сте сигурни дека од овошјето сте ги измиле отровите

Едноставно – како да сте сигурни дека од овошјето сте ги измиле отровите

Еден од главните проблеми во конзумирање на овошје и зеленчук е чистење на површината од нечистотија, хемикалии, прашина и други супстанции кои се држат на површината. Само миење со вода пред употреба често не е доволно . Ова е особеноза плодови што тешко се мијат поединечно, како грозје , јагоди, боровинки, и др .

Ова е ефикасно и едноставно решение за овој проблем.

kako-ocistiti-pesticide-limunЗемете голем сад и наполнете го со вода . Во водата, додадете оцет (по можност јаболков) во сооднос од најмалку 1:10 (5 литри вода половина литар оцет). Добро промешајте и ставете овошјето и зеленчукот да отстојат 10-15 минути. Водата треба да биде на собна температура. 

По 10-15 минути, извадете го овошјето или зеленчукот и исплакнете го со чиста вода.

Ќе видите како растворот од вода и оцет е валкан по постапката. Сите хемикалии , пестициди , нечистотија и бактерии ќе останат во неа. За некои видови на овошје како што се јагоди и други расиплива овошја, овој метод ќе се го продолжи нивниот животен век за неколку дена.

Истата течност може да се користи неколку пати во еден ден , по што треба да се истури.

Ако знаете сигурно дека овошјето е прскано – зголемете го износот на оцет во растворот.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss