Free songs
Home / 2016 / March (page 5)

Monthly Archives: March 2016

Работи кои можат да ви предизвикаат рак – а не сте ни свесни дека се канцерогени

Работи кои можат да ви предизвикаат рак – а не сте ни свесни дека се канцерогени

Вашето брзо подготвување на кафе содржи акриламид, кој содржи храна богата со јагленохидрати, згответно на многу висока температура, како што е чипсот. Како ова може да се избегне? Користите темно, печено кафе со минимум акриламид, а што се однесува на ...

Read More »

Што се лекува Куркума – псоријаза, рак на дојка, тумори, рани, спречува метастази

Што се лекува Куркума – псоријаза, рак на дојка, тумори, рани, спречува метастази

Куркумата (Тумерик) е најпознатиот зачин, кој има многу поволни ефекти врз здравјето. Овој зачин потекнува од Азија и лекува дури 600 болести. Главна состојка е куркуминот поради кој и зачинот има силножолта боја. Содржи витамини Б6, Б3, фолна киселина и ...

Read More »

Имате грчеви и ве мачи дебело црево – Еве со кои тревки да се лечите сами

Имате грчеви и ве мачи дебело црево – Еве со кои тревки да се лечите сами

Лицата што имаат полип или рак на дебелото црево во рана фаза, главно не чувствуваат никакви симптоми. Ако се појават, знаци на болеста се крв во изметот, болки, грчеви во стомакот, промена на ритамот на празнење, губење на телесна тежина, ...

Read More »

Зошто се појавуваат белите дамки на ноктите и што значат?

Зошто се појавуваат белите дамки на ноктите и што значат?

Многупати сте забележале бели ситни дамки на вашите нокти и постојано се прашувате што ги предизвикува. Иако се зборува дека причините за оваа појава се недостаток на калциум и цинк во нашиот организам, а тоа значи неправилна исхрана и невнесување ...

Read More »

Јагликата (игличката), билка за отклонување на страв и хистерија

Јагликата (игличката), билка за отклонување на страв и хистерија

Јагликата (игличката) е повеќегодишно растение со кус корен и повеќе разграноци. Стеблата се прави и тенки, високи од 5 -35  см, во основата се голи, а нагоре влакнесто се згуснуваат. Листовите им се прости, јајцевидни, неправилно назабени по работ. Се ...

Read More »

Излечете ги очите со природен лек – еве како

Излечете ги очите со природен лек – еве како

„Апчињата само ги третираат симптомите, меѓутоа не ја лекуваат причината која го предизвикала проблемот. Мајката природа дала решение за сите болести, човек да се излечи на природен начин, но тоа здравје треба да се „заработи“ и да се постигне со ...

Read More »

Стар кинески лек – нов борец против ракот

Стар кинески лек – нов борец против ракот

Истражувачите од Универзитетот од Вашингтон го споија минатото со сегашноста во борбата против ракот. Тие синтетизираа ново соединение од стар кинески лек, кое афинитетот на канцерогените клетки кон железото го користи за да ги уништи. Супстанцијата артемисинин се добива од ...

Read More »

Што се случува кога ќе ставите лук во увото додека спиете?

Што се случува кога ќе ставите лук во увото додека спиете?

Дали сте знаеле дека лукот можете да го користите на различни начини? кромидот и лукот можат да помогнат во борбата со настинка, треска и слично. Доколку некогаш имате болки во увото испробајте го овој лек. Излупете го лукот и ставете ...

Read More »

Направете сами маст за детска кашлица. Ефикасна е!

Направете сами маст за детска кашлица. Ефикасна е!

Ако вашето дете го мачи болно грло и кашлица во текот на целата зима, обавезно пробајте да ја направите оваа маст која прави чуда. Многу лесно се подготвува, содржи само две состојки, но е многу ефикасна. Многу битно е тоа ...

Read More »
Scroll To Top