Free songs
Home / 2014 / March

Monthly Archives: March 2014

6 начини да му олесните на бебето кога има тврда столица

6 начини да му олесните на бебето кога има тврда столица

Храна богата со растителни влакна – Тврдата столица често се јавува кога бебето ќе почне да консумира тврда храна, особено ако исхраната вклучува состојки кои имаат малку растинелни влакна како оризови снегулки, банани, сирење и варени моркови. Наместо оризиви снегулки, ...

Read More »

Печурка која расте од главата на инсектите е најсилниот природен антибиотик на светот

Печурка која расте од главата на инсектите е најсилниот природен антибиотик на светот

Професорот Ѓурица Поповиќ, директор на Институтот за печурки можеби е единствен за сега на планетата, кој успеа да создаде печурка Cordiceps sinensis, надвор од нејзината природна средина – Хималаите vestinet.rs / kukuriku.mk  

Read More »

Козметичко средство, лек и природен дезифициенс: 30 начини на кои може да го употребите лимонот

Козметичко средство, лек и природен дезифициенс: 30 начини на кои може да го употребите лимонот

Дали знаевте дека древните Еѓипќани верувале дека лимонот има делотворна заштита против разни отрови и дека неодамнешните истражувања го потврдиле ваквото верување. Лимонот како лек Постојат многу здравствени бенефити од лимонот кои се познати веќе со векови. Двата најпознати се ...

Read More »

Научниците потврдија: Хемотерапијата предизвикува бавна и болна смрт!

Научниците потврдија: Хемотерапијата предизвикува бавна и болна смрт!

Во интервал од неколку години беа откриени многу медицински и фармаколошки малверзации кои повеќето луѓе ги сметаат за обични теории на заговор. Неодамна објавената научна студија во British Medical Journal откри една од најнехуманите здравствени измами која со децении убива ...

Read More »

Ризикот од срцев удар е најголем во 6.30 часот

Ризикот од срцев удар е најголем во 6.30 часот

Американски истражувачи утврдија дека луѓето најчесто доживуваат срцев удар во 6.30 часот. До овој резултат дошле со заклучокот дека токму во овој период од денот во крвта има највисоко ниво на протеини кои го забавуваат разградувањето на згрутчената крв. Научници ...

Read More »

Домашна крема против брчки: Видливи резултати за само 7 дена

Домашна крема против брчки: Видливи резултати за само 7 дена

Секогаш е подобро сами да си направите козметички производ од природни состојки кои навистина ќе ја нахранат вашата кожа. Еден таков препарат е и оваа крема против бори. Потребни состојки: – 1 жолчка од јајце – 2 лажици бадемово масло ...

Read More »

Ако имате ваква менструација веднаш одете на лекар

Ако имате ваква менструација веднаш одете на лекар

Ако за време на оние денови, влошката или тампонот треба да го менувате на секој час или ако менструацијата ви трае повеќе од 7 дена, тогаш веднаш одете на лекар. Новите истражувања покажуваат дека 80% од жените не бараат стручна ...

Read More »

Ракот на дебелото црево е наследен

Ракот на дебелото црево е наследен

Британско истражување покажува дека околу 25% од ракот на дебелото црево е како резултат на наследни фактори. Ако некој член од семејството е со дијагностициран рак на дебелото црево, потребна е консултација со специјалист. Ако е можно, може и посета ...

Read More »

Откриен чудесен лек за забоболка

Откриен чудесен лек за забоболка

Растението кое помага да се намали или целосно да се елиминира забоболката е наречено Acmella oleracea. Антропологот Франсоиз Барбира Фридман од Универзитетот во Кембриџ пред 30 години открила лек, додека живеела со мистериозно племе во Перу. – Ова растение беше ...

Read More »

Доаѓаат алергиите – еве природни лекови за да се справите со нив

Доаѓаат алергиите – еве природни лекови за да се справите со нив

Симптоми на алергиска реакција Симптомите зависат од тоа на кој начин алергените влегуваат во телото. На пример, поленот се вдишува преку нос, обично предизвикува симптоми во носот, очите, синусите и грлото. Позната реакција на полен е алергиски ринитис, или поленска ...

Read More »
Scroll To Top